Човечеството има 10 години, за да избегне глобална екологична катастрофа

80401
Човечеството има 10 години, за да избегне глобална екологична катастрофа
Изследванията показват, че бъдещото съществуване на екосистемите е в голяма опасност

Светът върви към глобална екологична катастрофа с необратими последици, заради необратимите промени в климата и липсата на мерки за защита на околната среда, заяви преди време генералният секретар на ООН Бан Ки-мун.

Към днешна дата организацията е категорична, че на човечеството му остават само десет години, през които все още може да избегне най-лошото.

ООН: Светът трябва да промени начина, по който прави бизнес

Нарастващото социално неравенство, влошаването на околната среда и проблемните икономики са знаци, че светът трябва да промени начина, ...

За това се говори в декларацията под названието „Състоянието на планетата”, подготвена за следващата среща на върха на ООН, посветена на проблемите на устойчивото развитие.

Изследванията показват, че бъдещото съществуване на екосистемите в този вид, в който през последните столетия са поддържали благополучието на човешката цивилизация, е в голяма опасност.

Ако човечеството не обедини усилията си, тогава най-вероятно, ще станем свидетели на гибелта на екосистемите, предупреждават учени, които са се подписали под документа. Цивилизацията ни ще остане без вода и храна, биологичното разнообразие и другите ресурси ще бъдат заплашени от изчезване. Когато тези ресурси намалеят драстично заради "икономическата, екологичната и социалната криза", има голяма вероятност от "хуманитарна катастрофа от глобален мащаб", се казва в доклада.

През последните десетилетия в света станаха важни промени. Първо настъпи епохата на антропоцена, при която зад процесите на планетарно ниво стоят хората. Второ, стана ясно, че много от процесите на Земята са взаимно свързани. Тази взаимовръзка макар да може да ускорява внедряването на иновациите, прави хората уязвими пред внезапните кризи. Трето, сегашните методи за контрол на околната среда показаха своята неефективност, тъй като не успяха да попречат на изменението на климата и загубата на биоразнообразието, се отбелязва още в документа.

Бан ки-мун посочи петте големи задачи на втория си мандат

Генералният секретар на ООН Бан ки-мун, който този месец започна втория си петгодишен мандат, очерта вчера петте основни области, в кои...

За да се промени положението не е достатъчно само да се внедрят нови технологии. Необходимо е да се променят ценностите, убежденията и целите. Този стремеж вероятно ще изисква радикални и мащабни реформи, се казва в декларацията.

Един от начините за избягване на световен крах в началото на годината бе огласен от НАСА. Агенцията предложи 14 стъпки, които позволяват да се контролира изхвърлянето на парникови газове. Тези мерки, според мнението на учените, могат да спасят планетата от глобалното затопляне и да позволят да се предотврати глобалната катастрофа.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com